1. MARCOM
  SOFTWARE
 • VERİTABANI YÖNETİMİ

VERİTABANI YÖNETİMİ GEREKLİ Mİ?

Veritabanı yönetimi, işletmelerin bütünlük, güvenlik ve herhangi bir bilgi sistemi veya veri işleme ortamında yer alan verilerin sürekli ve akışkan bir şekilde işlenmesini sağlamalarına yardımcı olan kritik bir süreçtir.

Bunun yanı sıra, kritik iş kararları, herhangi bir zamanda, kolayca erişilebilir ve erişilebilir olması gereken veri ve bilgilere dayanarak, veritabanı ve uygulamarın en üst düzey seviyelerde performans göstermesini sağlamasına dayanır. Eksiksiz bir veritabanına dört temel bileşen olduğuna inanıyoruz. Bunlar:

Yönetim

Performans Yönetimi

Yedekleme ve Kurtarma

Alan ve Kapasite Yönetimi


 
 
 

KİLİT YÖNETİM

 1. YÖNETİM

  Veritabanı yönetiminin kilit rollerinden biri, herhangi bir veritabanının uygulanması, bakımı ve onarımını içeren yönetimdir. Ayrıca veritabanını istediği zaman tüm kullanıcılara açık tutmak çok önemlidir.

 2. PERFORMANS YÖNETİMİ

  Istikrarlı bir veritabanı, performans ve uygulama yanıt verebilirliğini sürdürmek, günlük operasyonları pürüzsüz ve problemsiz tutmak her iş için önemlidir.

 3. YEDEKLEME ve KURTARMA

  Her kurum ve kururlış için felaket kurtarma planının yürürlükte olması, kritik öneme sahiptir. Veri ve bilgilerin güvenliğini ve yüksek kullanılabilirliğini sağlamak planın ayrılmaz bir parçası olmalıdır.

 4. ALAN ve KAPASİTE YÖNETİMİ

  Veri tabanı yönetiminin önemli bir yönüde, sürekli olarak veritabanı alanı ve kapasitesindeki kontrolleri gerçekleştirmektir. Böylece bir işin verileri, sağlanan yüksek güvenlikli alandan çıkmaz.